CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

 

Agrar / Tarım

Agrar / Tarım

Tarımda Klordioksit

Tarımda klordioksit kullanımı, suyun temin edildiği akarsular, küçük kanallar (kanalet) ve kuyular, tarımsal sulama için gerekli uygunluğu göstermediği gibi, üründe çeşitli hastalıkları oluşturabilecek mikroorganizmalara ortam hazırlamaktadır. Klordioksit kullanımı ile sularda bulunan mikroorganizmalar yok edilerek hızlı ve kalıcı dezenfeksiyon sağlanmaktadır.

Klordioksit kullanımı ile tarımsal sulama sistemlerinde suyun dinlendirildiği tank, depolar ve sistemde ki borularda oluşan biyofilm tabakaları, mantarlar, yosunlar, bakteriler, mikroorganizma ve virüsler gibi zararlıların oluşumları önlenerek, ürün kalitesi ve verimin artışı sağlanabilmektedir.

Örnek olarak: Domateslerde fide dikiminde 1 hafta 10 gün içinde uygulanan Klordioksit o dönemde fidelerde oluşan Rhizoctania, Fusarium, Phythium, Alternaria gibi etmenlerin yaptığı hastalıkları kontrol altına almaktadır. Hastalıklar 1 aylık periyotta gözükmemektedir.

Yine Domates yetiştiriciliğinden örnek verecek olursak, ileri devrelerde meydana gelen Fusarium hastalığı domates bitkisine çok zarar vermektedir ve kontrol altına almak oldukça zordur; kontrol altına almak için çok fazla kimyasal uygulanmaktadır. Zarar bazı şartlarda % 80’e kadar çıkmaktadır. İlk dikimden itibaren uygulanan KlordioksitFusariumu kontrol altına almaktadır ve hastalık oluşmamaktadır. Kalıntı bırakmamakta ve fototoksisite oluşmamaktadır. Dolayısı ile ihracat sorunu yaşanmamaktadır. Hastalık görüldükten sonra kullanılsa bile sağlıklı bitkilere yayılmasını durdurmuştur.

Klordioksit Toprağa Uygulandığında

Organik tarımda kimyasal katkılar kullanılmadığı için Klordioksit gibi dezenfektanlar kullanılmaktadır. Toprağa uygulandığında sulama yapıldığında aktifleşerek bakterilere, funguslara, nematodlara karşı kalıcı koruma sağlar.

Depolama alanlarında yapılacak pulvarizasyon ile ürünlerin (sebze, meyve, çiçek) üzerine bulaşan bakterilerin yok edilmesi sağlanır. Böylece ürünlerin raf ömürleri uzatılır.

Klordioksit daha sonra buharlaşarak, kalıntı bırakmaz.

Hasat Sonrası Klordioksit Kullanımı

Temas ettiği bitkinin yüzeyindeki tüm bakterileri yok eder. Daha sonra buharlaşarak yok olur, kalıntı bırakmaz.

← Geri